Glossary entry

English term or phrase:

pharmacokinetic (PK) target attainment

Polish translation:

osiągnięcie wymaganych wartości parametrów farmakokinetycznych

Added to glossary by Frank Szmulowicz, Ph. D.
Mar 7, 2017 22:25
7 yrs ago
4 viewers *
English term

pharmacokinetic (PK) target attainment

English to Polish Medical Medical: Pharmaceuticals Pharmacokinetics
The interim review demonstrates that the selected initial dose is suitable based on pharmacokinetic (PK) target attainment that is similar to that in adults for a given age cohort.
The interim review reveals a suboptimal (too high or too low) initial dose based on inadequate (too high or too low) PK target attainment relative to adults for a given age cohort.
Change log

Mar 12, 2017 12:01: Frank Szmulowicz, Ph. D. Created KOG entry

Proposed translations

+2
3 hrs
Selected

osiągnięcie wymaganych wartości parametrów farmakokinetycznych

lub osiągnięcie pożądanych wartości parametrów farmakokinetycznych

ccccccccccccccc
Celem inżynierii przeciwciał jest osiągnięcie jak najlepszej farmakokinetyki (czyli kinetyki procesów adsorpcji, dystrybucji, metabolizmu i wydalania leku, co przekłada się na jego działanie) in vivo, uzyskanie szerokiego spektrum cząsteczek oraz identyfikacja tych najbardziej przydatnych w terapii.
http://www.e-biotechnologia.pl/Artykuly/przeciwciala/

cccc
Farmakokinetyka zajmuje się przebiegiem w czasie procesów decydujących o losach leków i ich metabolitów w organizmie żywym. Do tych procesów należą wchłanianie (absorpcja) i dyspozycja. Przez dyspozycję rozumie się rozmieszczenie (dystrybucję) i eliminację, czyli wydalanie w stanie niezmienionym lub w postaci metabolitów. W odniesieniu do leków podanych dożylnie (i.v.) zachodzi tylko dyspozycja, gdyż lek bezpośrednio dociera do krwiobiegu. W przypadku podania pozanaczyniowego (doustnego, domięśniowego, doodbytniczego, przez skórę, drogą wziewną, pod język itp.) warunkiem działania ogólnoustrojowego leku jest zawsze jego wchłonięcie do krwi.

Przeprowadzone badania pozwalają obliczyć parametry farmakokinetyczne (stałe szybkości poszczególnych procesów, np. absorpcji, eliminacji, objętość dystrybucji, klirens, biologiczny okres półtrwania (t0,5), średnie czasy wchłaniania (MAT) i przebywania leku w organizmie (MRT), pole pod krzywą stężenie-czas (AUC), stałą Michaelisa (Km) i inne).

Parametry farmakokinetyczne są również wykorzystywane w lecznictwie w tzw.
terapeutycznym monitorowaniu leków (TDM), które pozwala optymalizować dawkowanie na podst. Znajomości t0,5 oraz wymaganego stężenia terapeutycznego leku w stanie stacjonarnym w osoczu lub surowicy krwi. Badania farmakokinetyczne pozwalają także modyfikować strukturę substancji o spodziewanym działaniu leczniczym, aby osiągnąć wymagane wartości parametrów farmakokinetycznych.

http://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/zaklad-chemii...
Peer comment(s):

agree Jacek Kloskowski : That's what I thought, but wasn't sure...reading it again it does make sense.
4 hrs
Thank you, JackMark. My kind regards.
agree Marcin Pustkowski : Utrafiłeś w samo sedno!
17 hrs
Dziękuję Marcinie. Dążymy asymptotycznie (nigdy nie osiągniemy) do twoich wysokich standardów.
Something went wrong...
4 KudoZ points awarded for this answer. Comment: "Bardzo dziękuję :-) "
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search