Nemecký filozof s juhokórejskými koreňmi Bjung –Čul Han v knihe Transparenzgesellschaft (Priehľadná spoločnosť – pozn. prekl.) z roku 2012 opäť rozpracováva panoptickú metaforu Michela Foucaulta, aby rozvinul myšlienku digitálneho panoptika. Odvoláva sa na novú neobmedzenú viditeľnosť, ktorú sprostredkúva výpočtová technika, a to vrátane súkromia každého človeka. Ide o sociálne siete a aplikácie spoločnosti Google ako Earth, Maps, Glass, Street View a aj YouTube.
Extrémne prepojená Juhokórejská republika má najrýchlejšie internetové pripojenie na svete a je najodvážnejším laboratóriom skúmajúcim priehľadnosť spoločnosti. Stala sa akousi „Svätou zemou“ človeka digitálneho, ktorý prostredníctvom mobilného telefónu ako predĺženej ruky „objavuje“ svet vôkol seba.
Panoptický dohľad nad spoločnosťou prebiehal priamo pohľadom z hlavnej veže. Väzni sa vzájomne nevideli a ani nevedeli rozoznať dozorcu. Uprednostňovali nebyť pozorovaní a zachovať si trochu slobody. Naopak digitálne panoptikum stráca perspektivistickú povahu. V kybernetickom priestore všetci vidia všetkých a všetci sú viditeľní. Jediná možnosť kontroly v podobe analógového pohľadu zmizla. Teraz sledovanie prebieha zo všetkých strán. Kontrola pokračuje iným spôsobom a je ešte účinnejšia. Keďže každý človek dáva možnosť ostatným sledovať svoje súkromie, vzniká vzájomný dozor. Tento dokonalý prehľad „degraduje priehľadnú spoločnosť a dokonca ju mení na spoločnosť kontroly. Všetci kontrolujú všetkých,“ tvrdí filozof.
(...) Esej Transparenzgesellschaft končí úvahou, že svet sa vyvíja ako veľké panoptikum, v ktorom ani jeden múr neoddeľuje vnútro od vonkajška.