В Силициевата долина отново настъпват времена на икономически подем. Бизнес парковете по протежението на Автомагистрала 101 за пореден път са окичени с отличителните фирмени знаци на многообещаващи новосъздадени предприятия. Наемите и търсенето на ваканционни имоти се покачват стремително в курортни градове като Лейк Тахо, което е ясен знак за първоначално натрупване на богатство. Районът на Санфранциския залив е родното място на отрасъла на полупроводниците, както и на компютърните и интернет компании, разраснали се по време на неговото зараждане. Гениалните експерти, работещи в него, сътвориха повечето чудеса, благодарение на които днешният свят гледа напред в бъдещето – като започнем от телефоните със сензорен екран, преминем през възможността за мигновено намиране на информация в огромни библиотечни масиви и стигнем до способността да се пилотира дрон на хиляди мили разстояние. Възраждането на търговско-промишлената дейност на отрасъла от 2010 година насам подсказва, че напредъкът набира скорост.
Затова може да е изненадващ фактът, че някои хора в Силициевата долина са на мнение, че районът тъне в стагнация и че темпът на иновациите намалява от десетилетия насам. Питър Тил, основателят на PayPal и първият чуждестранен инвеститор във Facebook, казва, че иновациите в Америка се намират „някъде между безизходицата и безидейността“. Инженери от всевъзможни професионални области споделят сходни чувства на разочарование. А една малка, но нарастваща група икономисти смятат, че икономическият ефект на съвременните иновации може да се окаже бледо копие на иновациите, въведени в миналото.
[ … ]
Повсеместно набират скорост иновациите, подхранвани с евтина изчислителна мощност. Компютрите започват да разбират естествения език. Посредством движения на тялото хората управляват видео игрите – технология, която скоро може да намери приложение в по-голямата част от света на бизнеса. Триизмерният печат предоставя възможности за производство на все по-сложен набор от предмети и съвсем скоро може да се премине към създаване на човешки тъкани и друг органичен материал.
Песимистите относно иновациите може пренебрежително да кажат: „на куково лято“. Ала идеята, че задвижваният от технологиите растеж трябва или да продължи с нестихваща сила, или да западне трайно, отколкото да се развива на приливи и отливи, е в противоречие с историята. Чад Сивърсън от Чикагския университет посочва, че ръстът на производителността в ерата на електрификацията е бил неравномерен. През период на значими иновации в областта на електроенергията, въведени в края на XIX век и началото на XX век, растежът е бил бавен, след което се е ускорил рязко.